Koronawirus - co musisz wiedzieć?

W związku z licznymi zapytaniami związanymi z wystąpieniem światowej epidemii koronawirusa informujemy, że Ministerstwo Sportu stale monitoruje sytuację dotyczącą bezpieczeństwa polskich sportowców.

Koronawirus - ilustracja

Na bieżąco szacujemy ryzyko, aby przygotowania polskich sportowców do Igrzysk Olimpijskich w Tokio przebiegały bez zakłóceń. Został powołany specjalny zespół do spraw oceny ryzyka zdrowotnego polskich sportowców. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele Instytutu Sportu-Państwowego Instytutu badawczego oraz Centralnego Ośrodka medycyny Sportowej. Podczas ostatniego posiedzenia członkowie zespołu zapoznali się m.in. z: wykazem imprez sportowych odwołanych lub przeniesionych przez światowe federacje w letnich i zimowych sportach olimpijskich, wykazem miejsc pobytu polskich sportowców na zawodach i zgrupowaniach zagranicznych w miesiącach marzec-kwiecień. Zespół zarekomendował także rezygnację z pobytu polskich reprezentacji we Włoszech oraz Azji w najbliższych dwóch miesiącach. Ponadto zarekomendowano odwołanie lub zmianę terminu o turnieju dla młodych szermierzy - „Challange Wratislavia” we Wrocławiu w terminie 19-23 marca br.

Resort jest także  w stałym kontakcie z przedstawicielami Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W związku z planowanym pobytem na terenie COS Warszawa i w Ośrodkach Przygotowań Olimpijskich COS osób z terenów, na których wykryto przypadki zakażenia, wprowadzono podwyższone procedury sanitarno-epidemiologiczne. Są to m.in. zgłoszenia do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o planowanym pobycie (liczba gości, termin pobytu, kraj pochodzenia) oraz uzyskanie szczegółowych wytycznych odnośnie wprowadzenia dodatkowych procedur; w ośrodkach 2 razy dziennie wykonywane są pomiary temperatury osób biorących w zgrupowaniu oraz osób postronnych, zastosowanie wzmożonych środków ostrożności przez personel sprzątający oraz działy gastronomii.

Choroba spowodowana koronawirusem COVID-19 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzysza inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Ministerstwo Sportu stosuje się do wytycznych Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Metody zapobiegania zakażeniu:

  • Częste mycie rąk używając mydła i wody (instrukcja mycia rąk do pobrania).
  • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywanie ust i nosa.
  • Zachowanie co najmniej metra odległości od osób, które kaszlą i kichają.

Więcej informacji

Resort opracował Q&A, gdzie znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Dokument znajduje się poniżej.

Więcej informacji znajdą Państwo również na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia, gov.pl/koronawirus oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

800 190 590 - numer całodobowej infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

więcej

źródło: Ministerstwo Sportu